Vodic2-1

Beograd kroz prirodu i vreme – drugo izdanje

U želji da pomognemo da lakše pronađete i upoznate neke od hiljada beogradskih biljaka i životinja i staništa u kojima žive, ili da se susretnete sa zapisima o geološkim promenama u evoluciji Zemlje, dugoj nekoliko milijardi godina, priredili smo ovaj, drugi po redu, Vodič kroz prirodu i vreme Beograda.

Vodič, koji je pred vama, sa mapama i najvažnijim informacijama o značaju prirodne raznovrsnosti Beograda, ima za svaki od objekata i primeraka,
vrsta ili jedinki, objašnjenje sa fotografijom, kako biste ih lakše prepoznali. U njemu je, takođe, jedna opšta karta bio i geo diverziteta i nekoliko tematskih. Na kartama su oznake mesta na kojima ćete moći da vidite:

  1. naznačajnija odredišta za upoznavanje bio i geodiverziteta,
  2. reprezentativne, retke i zanimljive objekte, primerke i pojave geoloških,geomorfoloških, geoarheoloških i hidroloških lokaliteta, kao i primere upotrebe kamena u graditeljstvu i umetnosti u našem gradu,
  3. gradske i prigradske parkove i park-šume, od kojih su neke zaštićene upravo zbog svog biodiverziteta, ili se u njima nalaze drveta koja su spomenici prirode,
  4.  znamenito zaštićeno drveće, koje se nalazi u javnim i privatnim baštama, vrtovima i parkovima,
  5. reprezentativne i zaštićene biljke i gljive,
  6.  različite vrste i retke primerke zaštićenih životinja koje žive na ovim prostorima,
  7.  karte sa „preporučenim putanjama” učenicima i studentima, posetiocima i gostima Beograda radi lakšeg i potpunijeg upoznavanja sa nezaobilaznim vrednostima biološke i geološke raznosvrsnosti jednog od najatraktivnijih gradskih predela evropskog kontinenta.
    UPOZNAJMO BEOGRAD ZAJEDNO

Urednik: mr Gordana Brun

Vođa autorskog tima: dr Voislav Vasić

 

Preuzmite:

Beograd kroz prirodu i vreme

Belgrade thtough nature and time