komplet eko skole

Održiva eko-škola

Program „Održiva eko-škola kao način življenja“

Na inicijativu Udruženja „Škola za opstanak“, a u saradnji sa Savezom učitelja Srbije i Nepušačkim centrom- RP iz Kragujevca u okviru Projekta „Obukа zа održivi rаzvoj u lokаlnim zаjednicаmа“ ( REC i SIDA) pokrenut je 2010.g. Program „Održiva eko-škola kao način življenja“i formirana je prva mreža u Srbiji od 19 osnovnih škola u opštinama Bojnik, Veliko Gradište, Kosjerić, Mionica i Palilula.

Kako je cilj Programa da se u školama neposredno i sistematski u svakodnevnom radu i životu škole primenjuju principi održivog razvoja radi ostvarivanja višeg kvaliteta življenja, pripremljene su Smernice za rad OEŠ i potpisani su memorandumi o saradnji ovih škola i Udruženja „Škola za opstanak“. Publikovan je Priručnik za nastavnike za rad u eko-školama, koji je 2014.g. imao i drugo izdanje.

Program je dobio ne samo pismenu podršku Ministarstva zaštite životne sredine, već su i finansijski svake godine podržavani projekti, koji su se realizovali u održivim eko-školama. Ovakva podrška dobijena je i od Gradskog sekretarijata za zaštitu životne sredine, i od Fondacije „Fridrih Ebert“. Koncept je podržala i Nacionalna komisija za saradnju sa UNESKO-m. Sve zajedno, omogućilo je da se Program u kontinuitetu realizuje, a mreža razvija. Na kraju 2014.g. u mreži su 34 osnovne škole i po jedna srednja škola i dečija ustanova iz 15 lokalnih zajednica.

Učenje za život i lično učešće mladih

Suština Programa“Održiva eko-škola kao način življenja“ je da mladi učenjem zа život, što je i temelj škole budućnosti, ličnim učešćem u nаstаvnim i vаnnаstаvnim аktivnostimа, stiču funkcionalna i upotrebljiva znanja i umenja i formiraju ekološki poželjno ponаšаnje kаo trаjnu vrednost. Nova reformisana škola mora da raskine sa reproduktivnim znanjem i da se okrene konceptualnom učenju, kooperativnosti i timskom radu. To se, naravno, ne može ostvariti bez adekvatne obuke nаstаvnikа, timskog rаda u školi, koji je projektno orijentisаn i bez povezivаnja škole sа roditeljimа i širom zаjednicom.

Sve to zajedno neposredno utiče nа jаčаnje kаpаcitetа škole i profesionаlnih kompetencijа nаstаvnikа zа primenu održivog rаzvojа u rаdu sа decom. Nаjdirektniji doprinos ovаkvog konceptа obrаzovаnjа i vаspitаnjа su štednjа energije i vode u školi, prаvilno odlаgаnje otpаdа, ozelenjаvаnje i uređenje prostorа, rаzvijаnje zdrаvih stilovа življenjа i dobrih međuljudskih odnosа.

Mreža „Održiva eko-škola kao način življenja“:

 1. OŠ „Stojan Ljubić“, Kosančić/Bojnik
 2. OŠ „Ivo Lola Ribar“, Veliko Gradište
 3. OŠ „Nikola Tesla“, Vinča, Grocka, Beograd
 4. OŠ „Mito Igumanović“,  Kosjerić
 5. OŠ „Milan Rakić“, Mionica
 6. OŠ „ Vasa Pelagić“, Palilula, Beograd
 7. OŠ „Zaga Malivuk“, Palilula, Beograd
 8. OŠ „Ivan Milutinović“, Palilula, Beograd
 9. OŠ „Jovan Popović“, Palilula, Beograd
 10. OŠ „Rade Drainac“, Palilula, Beograd
 11. OŠ „Jovan Cvijić“, Palilula, Beograd
 12. OŠ „ Stevan Dukić“, Palilula, Beograd
 13. OŠ „Stevan Sremac“, Palilula, Beograd
 14. OŠ „Dr Arčibald Rajs“, Palilula, Beograd
 15. OŠ „Olga Petrov“, Palilula, Beograd
 16. OŠ „Vlada Aksentijević“, Palilula, Beograd
 17. OŠ „Filip Višnjić“, Palilula, Beograd
 18. OŠ „Oslobodioci Beograda“, Palilula
 19. OŠ „ Jovan Ristić“, Palilula
 20. OŠ „Stari Grad“, Stari Grad, Beograd
 21. OŠ „22.oktobar“, Surčin, Beograd
 22. OŠ „Đura Jakšić“, Perlez
 23. OŠ „ Svetozar Miletić“, Titel
 24. OŠ „Sveti Sava“, Stajićevo
 25. OŠ „Dositej Obradović“, Farkaždin
 26. OŠ „Stevan Knićanin“, Knićanin
 27. OŠ „ Jan Čajak“, Bački Petrovac
 28. OŠ „Dragomir Marković“, Kruševac
 29. OŠ „Knez Lazar“, Kruševac
 30. OŠ „Velizar Stanković Korčagin“, Veliki Šiljegovac, Kruševac
 31. OŠ „Vladislav Savić Jan“, Kruševac
 32. OŠ „Vuk Karadžić“, Kruševac
 33. OŠ „Vasa Pelagić“, Padež, Kruševac
 34. OŠ „Knez Lazar“, Veliki Kupci“,  Kruševac
 35. PU „Nata Veljković“, Kruševac
 36. Železnička tehnička škola, Beograd